Jak duże znaczenie ma oświetlenie?

Dobre i odpowiednio dobrane oświetlenie wnętrz odgrywa bardzo istotną rolę – oświetla przestrzeń, stwarza warunki do pracy oraz tworzy nastrój. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma oświetlenie. A tymczasem to właśnie ono decyduje o wyglądzie i użyteczności danego pomieszczenia.

Przy użyciu oświetlenia można nie tylko osiągnąć efekt funkcjonalny i dekoracyjny, ale także wpływający na dobre samopoczucie – jest to widoczne zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy występuje niedostatek światła naturalnego. Dlatego też przy urządzaniu wnętrza oświetlenie stanowi jeden z najbardziej istotnych aspektów jego aranżacji.

Oświetlenie

Oświetlenie

Rodzaje oświetleń we wnętrzach

Oświetlenie staje się jednym z nieodłącznych elementów kształtowania architektury wnętrz. Dobrze dobrane światło stanowi nie tylko o funkcjonalności pomieszczenia, ale także dekoruje przestrzeń i tworzy odpowiedni nastrój. Urządzając mieszkanie warto zastanowić się, jakie oświetlenie wybrać, aby jak najlepiej spełniało swoje podstawowe funkcje.

Dobierając oświetlenie należy zwrócić uwagę na potrzeby użytkowników oraz wielkość i charakter pomieszczenia. Najbardziej popularne rodzaje oświetleń we wnętrzach to:

– oświetlenie ogólne, którego głównym zadaniem jest zapewnienie wnętrzu przejrzystości oraz umożliwienie ostrego widzenia; do oświetlenia ogólnego najlepiej stosować lampy emitujące światło rozproszone i równomierne,
– oświetlenie kierunkowe (zwane także miejscowym), które powinno być dostosowane do poszczególnych miejsc pomieszczenia,
– oświetlenie dekoracyjne, którego głównym zadaniem jest tworzenie odpowiedniego nastroju i klimatu.
Dzięki różnym rodzajom oświetlenia można stworzyć niebanalne i oryginalne wnętrze. Warto też pamiętać o tym, iż sztuczne światło jest substytutem światła naturalnego. Dlatego nie należy ograniczać się jedynie do jednego rodzaju oświetlenia – najlepszym rozwiązaniem jest połączenie jego wszystkich trzech typów.

Jak oświetlenie wpływa na wielkość i wygląd pomieszczenia

Odpowiedni dobór oświetlenia może w optyczny sposób zmienić jego charakter. Skierowanie światła ku górze pozornie powiększa pomieszczenie, a oświetlenie padające na podłogę optycznie zaciemnia i obniża wnętrze.

W wydłużonym wnętrzu skierowanie oświetlenia na krótsze ściany daje wrażenie poszerzenia wnętrza, a doświetlenie górnych stref ścian zwiększa wrażenie wysokości. Natomiast umieszczenie naściennych kinkietów optycznie zmniejsza pomieszczenie. Stosując te zasady przy aranżacji wnętrz można nadać mieszkaniu zróżnicowanego charakteru.

Add Comment