Kuchnia otwarta czy zamknięta

Istnieją dwa ogólne rodzaje kuchni – otwarta oraz zamknięta. Nim jednak postanowimy, w którym kierunku pójść, należy pokierować się własnymi myślami oraz tym, czy kuchnia będzie praktyczna dla domowników w wersji otwartej czy zamkniętej. Nie powinno się kierować opiniami rodziny, znajomych i sąsiadów, gdyż pomieszczenie to musi być w pełni dostosowane do potrzeb mieszkańców, ich trybu życia i częstotliwości korzystania z niego.

Jakie meble do kuchni otwartej

Jeśli ktoś zdecyduje się na pomieszczenie otwarte, powinien wybrać meble kuchenne, które będą w pełni dopasowane do stylu pokoju dziennego, na który ma się właśnie otwierać. Dlaczego? Otóż, kuchnia otwarta niejako przekłada się na połączenie dwóch pomieszczeń ze sobą, toteż jeśli salon jest urządzony w klasycznym stylu, meble do kuchni również powinny być dopasowane do tejże aranżacji. Jeśli jednak salon jest pogrążony w kolorach słonecznych i przyjaznych, również i kuchnia musi być podobnie urządzona.

Wady oraz zalety kuchni otwartej

Przede wszystkim, jeśli kuchnia została otwarta na pokój dzienny, wówczas mieszkanie zyskuje przestrzeń, która w szczególności jest ważna w małych mieszkaniach. Dodatkowo, w kuchni otwartej istnieje możliwość wspólnego spędzania czasu, a gdy przyjdą goście – nie są oni zostawiani sam na sam, gdy gospodarz przygotowuje napoje, bądź posiłki.

Kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta

Nic nie jest jednak idealne, toteż również i kuchnia otwarta posiada pewne wady. Pierwszą z nich to mniej miejsca na meble kuchenne. W momencie gdy dochodzi do rezygnacji ze ściany pomiędzy kuchnią a salonem, powierzchnia na powieszenie szafek staje się ograniczona. Co więcej – mocne zapachy mogą wielu osobom przeszkadzać, szczególnie jeśli ich źródłem są frytki, bigos, bądź… flaczki.

Cechy kuchni o charakterze zamkniętym

Kuchnia zamknięta jest odizolowana od pokoju dziennego, co automatycznie zmniejsza ilość przestrzeni mieszkania, jednak dla wielu jest to rozwiązanie niezwykle korzystne, bowiem znaczna ilość osób uwielbia spokój w trakcie gotowania, bądź też pracy w kuchni. W przypadku pomieszczenia zamkniętego, intensywne zapachy nie wydostają się z niego oraz nie roznoszą po całym domu, co dla niektórych może okazać się uciążliwe.

Jeśli jednak kuchnia jest zamknięta, a dodatkowo posiada zbyt małą ilość powierzchni, wówczas może to stanowić problem, gdyż są osoby, które czują się źle na kilku metrach kwadratowych wyizolowanych od reszty mieszkania.

Jak więc widać, finalny wybór kuchni otwartej lub zamkniętej zawsze powinien należeć do właścicieli i przyszłych lokatorów danego domu czy mieszkania, bowiem to oni będą korzystać z jego pomieszczeń.

Add Comment