Jak poprawić skuteczność wentylacji naturalnej?

Prawidłowa wentylacja w domu czy mieszkaniu jest jednym z ważniejszych elementów jego normalnego funkcjonowania. Wszyscy znamy rezultaty nieprawidłowo działającej cyrkulacji powietrza w domu. To prawdziwy raj dla pleśni i grzybów. W domu zbiera się też wilgoć, która w połączeniu z wcześniejszymi elementami i zalegającą masą powietrza tworzy nieprzyjemny zaduch. Ponadto wentylacja naturalna jest skuteczna zwykle w chłodniejszych miesiącach. Niestety takie rozwiązanie często nie wystarcza przez resztę roku. Na szczęście istnieją dodatkowe możliwości techniczne.

Jak zwiększyć skuteczność wentylacji?

Na sprawnie funkcjonującą wentylację składają się poszczególne części całego systemu. Są to między innymi czerpnie powietrza, kanały wentylacyjne, wentylatory nawiewne i wentylatory wyciągowe. Wspomnieć można też o nawiewnikach okiennych czy ściennych. Oczywiście odpowiednia nasada kominowa także przyczyni się do usprawnienia procesu wymiany mas powietrza.

Zacznijmy od kanałów wentylacyjnych i kominów. Powinny być cały rok drożne i warto przynajmniej raz na rok sprawdzać ich pracę, zapraszając na przegląd kominiarza. Także nasada kominowa powinna pomagać w wytworzeniu właściwego podciśnienia, które przekieruje powietrze na zewnątrz nieruchomości. To podstawy, bez których nawet dodatkowy wentylator wyciągowy nie będzie w stanie wykonać swojej pracy. Niemniej jego instalacja na pewno przyczyni się do zwiększenia wydolności pracy systemu wentylacji. Zwłaszcza w dni, w których temperatura, kierunek wiatru i ciśnienie potrafi znacznie osłabić skuteczność działania całego układu wentylacji. Wentylatory wyciągowe zwykle są widoczne z zewnątrz budynku, dlatego ich producenci starają się, by konsument mógł wybrać przeróżne modele, kolory i materiały, z których są wykonywane. Każdy z pewnością znajdzie odpowiednie urządzenie dla siebie. Ciekawostką jest, że wentylator taki może zostać sprzężony z domowym systemem czujników wentylacji hybrydowej. To sprawi, że większe będą oszczędności związane z ich eksploatacją.

One Response

  1. Panele fotowoltaiczne 3 grudnia, 2020

Add Comment