Skuteczna ochrona domu przed działaniem czynników atmosferycznych
Do najbardziej oddziałujących na dom szkodliwych czynników zewnętrznych należy woda oraz niskie temperatury. To właśnie przed nimi należy chronić cały budynek, w innym przypadku możemy narazić się na poważne problemy. W tym celu konieczna jest dobrze wykonana, profesjonalna termo i hydroizolacja całej konstrukcji.
Dom narażony jest na szkodliwy wpływ wody i wilgoci zarówno od strony fundamentów, jak i ścian oraz dachu. Nie bez powodu współczesne budownictwo w olbrzymim zakresie korzysta z licznych technologii i materiałów izolacyjnych, które nie tylko poprawiają parametry cieplne budynków, ale także zapobiegają ich zawilgoceniu. Jak w ogóle powstaje problem ze szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych na budynek i czym skutkuje?
Efekty braku odpowiedniej izolacji
Wilgoć, która przedostaje się do wewnętrznych murów, powoduje często wytwarzanie się niezwykle szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Walka z nimi jest prawdziwym utrapieniem, dlatego już na etapie budowy domu należy podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiegnąć powstaniu tego problemu. W innym wypadku skazujemy się na życie w niezdrowym, a także nieestetycznym środowisku, a przecież nie o to nam chodzi, gdy np. budujemy swój wymarzony dom.
Zła izolacja fundamentów
Pierwszym niezwykle destruktywnym elementem jest źle wykonana hydroizolacja fundamentów. Zazwyczaj są one głęboko wkopane w ziemię i często mają styczność z wysoko położonymi wodami gruntowymi. Oczywiście bardzo często wody te obecne są jedynie sezonowo np. w trakcie roztopów lub po gwałtownych ulewach.
Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku źle zabezpieczonego fundamentu, woda ta przedostaje się do jego struktur, powodując ogólne zawilgocenia. Jeśli izolacja podpodłogowa także jest słabej jakości, wilgoć przedostaje się dalej aż do przestrzeni użytkowej czy mieszkalnej. Przy okazji tracimy tą drogą sporą ilość ciepła.
Konsekwencje złej hydro i termoizolacji fundamentów są nie tylko szkodliwe dla całej konstrukcji budynku, ponieważ w efekcie może dochodzić do niszczenie i rozpadania się fundamentu, który jest podstawą całej konstrukcji budowlanej. Ale prowadzi również do rozprzestrzeniania się wilgoci w środku pomieszczeń, co jest groźne przede wszystkim dla zdrowia jego mieszkańców.
Nieszczelny dach i niedrożne lub dziurawe rynny
Kolejnym słabym punktem konstrukcji budowlanych jest nieszczelny dach, przez który w głąb budynku przedostaje się woda. Podobnie jest ze źle utrzymanym orynnowaniem. Dodatkowo źle ocieplony dach może być największym mostkiem termicznym w domu. A niełatwa dostępność do niego może utrudniać walkę z powstającą tam wilgocią. Z tego powodu już na etapie budowy należy zadbać o to, aby dach i rynny były jak najwyższej jakości. To samo tyczy się wewnętrznych izolacji dachowych oraz materiałów, jakim ocieplony zostanie dach lub strop budynku.
Zarówno fundamenty, jak i dach nie są elementami, na których powinniśmy oszczędzać. Ich odpowiednia izolacja uchroni nie tylko dom przed zniszczeniem, ale także stworzy odpowiedni mikroklimat w jego wnętrzu, który będzie dla nas zdrowy i komfortowy. Przy ochronie budynków przed czynnikami zewnętrznymi przydatne są również odpowiednio zabezpieczone ściany budynku. Warto je ocieplić i pokryć np. tynkiem wodoszczelnym. W ten kompleksowy sposób możemy zapewnić sobie spokój i ochronę przed utratą ciepła z domu i przed jego zawilgoceniem.
1 Komentarz
Wiele czynników może wpłynąć na nieskuteczną ochronę domu. Od początku trzeba o to zadbać,żeby w przyszłości nie przysparzać sobie dodatkowych kosztów. Ja jeszcze dodam, że dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zabezpieczenie domu, będzie korytko odwadniające, które skutecznie odprowadzi spod naszego domu nagromadzoną wodę.