Efektywna wentylacja w Twoim domu

Efektywna i dobrze wykonana wentylacja jest konieczna w każdym budynku — jakie jednak rozwiązanie wybrać, aby otrzymać pożądany efekt? Dobrym pomysłem mogą być systemy rozdzielcze, które swoimi zaletami przekonają nawet najbardziej wymagających klientów.

Na czym polegają systemy rozdzielcze?

Systemy wentylacji rozdzielczej składają się z dwóch skrzynek, z których jedna odpowiada za nawiew, z kolei druga za wyciąg powietrza — obie podłączone są do rekuperatora. Do skrzynek tych podłączane są następnie przewody wentylacyjne, które z kolei łączą się ze skrzynkami rozprężnymi. Wszystkie konieczne w tym systemie połączenie realizuje się za pomocą uszczelek, pomijając kolanka oraz trójniki.

Według specjalistów jeden kanał o średnicy 75 mm nie powinien transportować więcej niż 30 m3/h powietrza, co przekłada się na dobór odpowiedniej skrzynki rozdzielczej, i tak np. jeżeli chcemy wykonać instalację o wydajności 300 m3/h, wybieramy skrzynkę rozdzielczą, która da nam możliwość podłączenia dziesięciu kanałów wentylacyjnych.

Przewody elastyczne i ich zalety w systemach wentylacji rozdzielczej

Systemy wentylacji rozdzielczej opierają się na wykorzystaniu elastycznych kanałów wykonanych z tworzyw sztucznych, o stosunkowo małych przekrojach. Przewody elastyczne, które swoje właściwości związane m.in. z wysoką wytrzymałością zawdzięczają zewnętrznemu karbowaniu rury, pozwalają na zatapianie ich w izolacji stropu lub poprowadzenie w nietypowych miejscach. Przewody elastyczne umożliwiają również uzyskanie niskich oporów przepływu powietrza, przy jednoczesnym wytłumianiu hałasu — zapewnia to antystatyczna i gładka powierzenia wewnętrzna kanałów.

Do zalet systemów rozdzielczych, wynikających właśnie z zastosowania przewodów elastycznych, zaliczyć można również brak potrzeby stosowania dodatkowych elementów takich jak kolanka i trójniki, przez co montaż takiej instalacji jest bardzo prosty i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi, co oczywiście przekłada się na niższą cenę wykonania takiej wentylacji.

Przewody elastyczne w systemach rozdzielczych zapewniają jeszcze jedną ważną rzecz, jaką jest higiena — na rynku dostępne są już przewody ze specjalnymi dodatkami ograniczającymi rozwój mikroorganizmów. Co ważne instalacja ta daje również możliwość dokładnego wyczyszczenia kanałów, co było często bardzo trudne w przypadku poprzedniej generacji wentylacji stosowanych w starszych domach, gdzie skuteczne usunięcie zanieczyszczeń blokowały wkręty i inne nierówności.

Od efektywnej wentylacji, w dużym stopniu zależy komfort naszego przebywania w domy, warto więc wybrać dobre rozwiązania, które zapewnią nam niezawodność na lata — takie właśnie są systemy wentylacyjne rozdzielczej z przewodami elastycznymi.

Add Comment