Dlaczego odpowiedni materac jest ważny?

Chyba każdy zna powiedzenie „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Jakość naszego snu zależy od wielu czynników, od mniej oczywistych, jak kolor ścian w sypialni, po te niewymagające komentarza, jak wygodne łózko czy odpowiednia pościel. Wśród tych drugich należy wyróżnić również odpowiedni materac, od którego przede wszystkim zależy jakość naszego snu i komfort dla naszego kręgosłupa. Jaki materac wybrać?

Materac

Materac

Materac ma za zadanie zapewnić komfort, swobodę i bezpieczną oraz wygodną pozycję podczas leżenia. Producenci projektują różne rodzaje materacy, tak, by każdy mógł wybrać odpowiedni produkt dla siebie, uwzględniając swoje preferencje przybieranych pozycji oraz budowę ciała.

Wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny. Sen to czas, w którym mamy odpocząć, a nasze ciała, mięśnie, stawy i ścięgna powinny zregenerować się po trudach codziennego funkcjonowania. Kwestia, na jakim materacu śpimy, wpływa na to, czy sen spełni swoje zadanie.

Zakup materaca to przede wszystkim wybór między twardym, a miękkim produktem. W tym aspekcie nie ma uniwersalnego wyboru. Każdy materac powinien być dopasowywany indywidualnie, gdyż odpowiednio dobrany materac nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki.

Brzmi trywialnie, ale tak jest w rzeczywistości. Dlatego, głównym kryterium powinna być budowa ciała, masa i wzrost osoby, która będzie go użytkowała. Wyróżniamy dwa główne rodzaje materacy. H2, które przeznaczone są dla osób ważących do 80 kg, oraz H3 dla osób, które ten pułap przekroczyły.

Ważna jest również pozycja w jakiej śpimy. Jeżeli przyjmuje pozycje boczne albo często się przekręcamy, powinniśmy postawić na materac bardziej elastyczny, który będzie dopasowywał się do ułożenia naszego ciała przy każdym naszym poruszeniu.

Jeżeli sypiamy na plecach i nie zwykliśmy zmieniać swojej pozycji, o wiele większy komfort dla naszego kręgosłupa zapewni nam materac bardziej twardy. Zupełnie inną grupę stanowią osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa. W takim przypadku, przed wyborem materaca, najlepiej będzie skonsultować decyzję z ortopedą.

Add Comment