Oświetlenie LED – warto montować?
Technologia LED i oświetlenie zaprojektowane oraz stworzone z jej wykorzystaniem to bardzo nowoczesne i zaawansowane źródło światła. Oświetlenie LED cieszy się coraz większą popularnością, a jego zwolennicy podkreślają, iż jest to najlepszy wybór dla każdego gospodarstwa domowego. Niewątpliwie diody LED mają swoje zalety. Z drugiej strony – nie są pozbawione wad. Czy warto montować oświetlenie LED? Na pewno warto rozważyć takie rozwiązanie.
Zalety i wady oświetlenia LED
Już od dłuższego czasu coraz częściej mówi się o tym, iż to właśnie diody LED zrewolucjonizują rynek oświetlenia. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają szereg zalet oświetlenia tego typu, do których zaliczają między innymi:
– energooszczędność (w porównaniu z innymi źródłami światła pobierają najmniej prądu),
– żywotność (są bardzo wytrzymałe i działają przez bardzo długi okres czasu),
– wytrzymałość i odporność na uszkodzenia,
– małe wydzielanie ciepła i niska temperatura pracy,
– małe rozmiary (co pozwala na umieszczenie oświetlenia w miejscach wcześniej niedostępnych),
– ekologia (oświetlenie LED jest pozbawione rtęci i innych szkodliwych dla środowiska substancji).
Jednak oświetlenie LED to nie tylko same zalety. Do jego głównych wad należy zaliczyć: koszt (który w porównaniu z innymi rozwiązaniami jest bardzo wysoki), wrażliwość na przepięcia, brak współpracy z tradycyjnymi ściemniaczami oświetlenia oraz emitowanie zimnego światła.
Zastosowanie oświetlenia LED
Nie ulega wątpliwości, iż popularność oświetlenia LED będzie stale wzrastać. Już dzisiaj wiele osób zadaje sobie pytanie nie o to, czy zdecydować się na ten typ oświetlenia, ale o to, jakie oświetlenie LED wybrać. Ten typ światła może być zastosowany w kilku wariantach:
– jako światło główne, dające wysoki poziom emitowanego światła,
– jako światło pomocnicze, które może stanowić uzupełnienie popularnych świetlówek bądź halogenów,
– jako światło podświetlające bądź dekoracyjne (oświetlenie LED w meblach, obrazach, ramach, półkach bądź różnego rodzaju blatach).
Do pomieszczeń typu salon czy sypialnia warto wybrać diody o niższej temperaturze barwowej. Natomiast miejsce pracy bądź kuchnia może być wyposażone w światło o zimnej barwie, gdyż nie będzie miało to wpływu na relaks bądź odpoczynek.