Office Address

123/A, Miranda City Likaoli
Prikano, Dope

Phone Number

+0989 7876 9865 9

+(090) 8765 86543 85

Email Address

info@example.com

example.mail@hum.com

Oświetlenie

Jak posługiwać się miernikiem uniwersalnym?

  • 12 października, 2017
  • 3 min read
Jak posługiwać się miernikiem uniwersalnym?

Miernik uniwersalny, zwany inaczej multimetrem to urządzenie niezwykle użyteczne i naprawdę bardzo wielofunkcyjne. Można korzystać z niego zarówno w domu, jak i na przykład do mierzenia określonych parametrów w samochodzie. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości tego wyjątkowo użytecznego narzędzia, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami jego działania.

miernik elektryczny

Co mierzy miernik elektryczny?

Wielofunkcyjny miernik elektryczny to jakby połączenie kilku bardzo użytecznych narzędzi pomiarowych, takich jak amperomierz, woltomierz oraz omomierz. Jednak na rynku występują także o wiele bardziej zaawansowane urządzenia. Wymieniając taki miernik elektryczny cena jest oczywiście wyższa niż tradycyjnego, jednak mamy dodatkowo możliwość pomiaru na przykład temperatury, poziomu głośności czy natężenia światła.

Jak mierzyć napięcie?

Miernik elektryczny posłuży nam przede wszystkim do pomiaru napięcia. W tym celu należy ustalić czy badane urządzenie zasilane jest przez prąd stały czy zmienny. W przypadku na przykład samochodowego akumulatora należy podłączyć przewód czarny do gniazda oznaczonego COM, zaś czerwony do gniazda V i ustawić pokrętło na pomiar prądu stałego. Następnie powinniśmy podłączyć czarny przewód do „minusa” zaś czerwony do „plusa” i w ten sposób otrzymany interesujący nas wynik. Jeśli źle przyłożymy igły pomiarowe, wówczas ba wyświetlaczu pojawi się minus.

Jak mierzyć natężenie?

Do pomiaru natężenia używamy tego samego urządzenia, jednak wówczas miernik należy podłączyć szeregowo. Co to oznacza? Tak jak w poprzednim przypadku należy przede wszystkim odpowiednio ustawić pokrętło według zakresu pomiaru. Następnie czarny przewód podpinamy do gniazda COM, natomiast czerwony odpowiednio do otworu mA jeśli zakres wyrażony jest w miliamperach lub 20A jeśli dotyczy to zakresu 0-20A.

Pomiar rezystancji

Miernikiem dokonywać możemy również pomiaru rezystancji. Ta wyjątkowo użyteczna właściwość mierników elektrycznych przydaje się na przykład podczas badania działania bezpieczników, kondensatorów lub ABS w samochodzie. Mierząc opór trzeba zawsze pamiętać, że zakresy podane przy pokrętle to wartości maksymalne, a więc należy ustawić miernik tak, by zakres nie był mniejszy niż mierzona rezystancja. Aby dokonać pomiaru dla obu polaryzacji należy zamienić końcówki miernika miejscami.

Zdecydowanie warto korzystać z wielofunkcyjnych mierników elektrycznych, szczególnie że ich najprostsze modele są wyjątkowo tanie i nabyć je można zaledwie za kilkanaście złotych.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *