Oświetlenie LED – warto montować?

Technologia LED i oświetlenie zaprojektowane oraz stworzone z jej wykorzystaniem to bardzo nowoczesne i zaawansowane źródło światła. Oświetlenie LED cieszy się coraz większą popularnością, a jego zwolennicy podkreślają, iż jest to najlepszy wybór dla każdego gospodarstwa domowego. Niewątpliwie diody LED mają swoje zalety. Z drugiej strony – nie są pozbawione wad. Czy warto montować oświetlenie LED? Na pewno warto rozważyć takie rozwiązanie.

Zalety i wady oświetlenia LED

Już od dłuższego czasu coraz częściej mówi się o tym, iż to właśnie diody LED zrewolucjonizują rynek oświetlenia. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają szereg zalet oświetlenia tego typu, do których zaliczają między innymi:
– energooszczędność (w porównaniu z innymi źródłami światła pobierają najmniej prądu),
– żywotność (są bardzo wytrzymałe i działają przez bardzo długi okres czasu),
– wytrzymałość i odporność na uszkodzenia,
– małe wydzielanie ciepła i niska temperatura pracy,
– małe rozmiary (co pozwala na umieszczenie oświetlenia w miejscach wcześniej niedostępnych),
– ekologia (oświetlenie LED jest pozbawione rtęci i innych szkodliwych dla środowiska substancji).
Jednak oświetlenie LED to nie tylko same zalety. Do jego głównych wad należy zaliczyć: koszt (który w porównaniu z innymi rozwiązaniami jest bardzo wysoki), wrażliwość na przepięcia, brak współpracy z tradycyjnymi ściemniaczami oświetlenia oraz emitowanie zimnego światła.

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Zastosowanie oświetlenia LED

Nie ulega wątpliwości, iż popularność oświetlenia LED będzie stale wzrastać. Już dzisiaj wiele osób zadaje sobie pytanie nie o to, czy zdecydować się na ten typ oświetlenia, ale o to, jakie oświetlenie LED wybrać. Ten typ światła może być zastosowany w kilku wariantach:
– jako światło główne, dające wysoki poziom emitowanego światła,
– jako światło pomocnicze, które może stanowić uzupełnienie popularnych świetlówek bądź halogenów,
– jako światło podświetlające bądź dekoracyjne (oświetlenie LED w meblach, obrazach, ramach, półkach bądź różnego rodzaju blatach).
Do pomieszczeń typu salon czy sypialnia warto wybrać diody o niższej temperaturze barwowej. Natomiast miejsce pracy bądź kuchnia może być wyposażone w światło o zimnej barwie, gdyż nie będzie miało to wpływu na relaks bądź odpoczynek.

Add Comment