Łazienka

Jak urządzić łazienkę bez okna?

Jak urządzić łazienkę bez okna?

Łazienka bez okna – zwłaszcza o niewielkich rozmiarach – to zazwyczaj małe i ciemne pomieszczenie, do którego najczęściej wchodzi się z konieczności, a nie z chęci wzięcia długiej i odprężającej kąpieli. Rzeczywistość jest taka, iż większość łazienek w mieszkaniach w bloku nie ma okien – i to bez względu na jej rozmiar.

Jednak istnieje kilka sposobów na to, jak rozjaśnić łazienkę bez okna i sprawić, aby stała się ona jasnym i przytulnym pomieszczeniem. Jak urządzić łazienkę bez okna? Warto stosować się do kilku podstawowych zasad.

Łazienka bez okna
Łazienka bez okna

Odpowiednie oświetlenie

W łazience pozbawionej okna kwestią najistotniejszą jest umieszczenie kilku źródeł światła – zróżnicowane oświetlenie nie tylko optycznie powiększy pomieszczenie i rozjaśni je, ale także wprowadzi wygodę i funkcjonalność. Dlatego w łazience tego typu należy zamontować nie tylko oświetlenie główne, ale także umieszczone przy lustrze, umywalce i wannie.

Kolor łazienki

Urządzając łazienkę bez okna należy pamiętać o tym, iż ciemne kolory dodatkowo zaciemniają wnętrze i wprowadzają nieco ponury nastrój. Dlatego w tego typu łazienkach lepiej nie stosować ciemnych barw, a jeżeli pojawiają się czernie lub brązy, to warto przełamywać je jaśniejszymi barwami.

Na przykład jeśli podłoga jest w kolorze ciemnego brązu, to glazura na ścianach powinna być w kolorze białym bądź jasnego beżu. Podobna zasada panuje przy wyborze mebli – najbardziej praktyczne meble do łazienki bez okna to jasne meble do ciemnej łazienki bądź ciemne meble do jasnego wnętrza. Taki dobór kolorystyki pozwoli rozjaśnić wnętrze i nadać mu nieco przytulności.

Łuki i zaokrąglenia

Mała łazienka pozbawiona okien będzie sprawiała wrażenie bardziej przytulnej w sytuacji, gdy zostaną wyeliminowane z niej wszelkie możliwe kanty. Dlatego warto zdecydować się na zaokrąglony blat pod umywalką, wannę o zaokrąglonych rogach oraz podwieszany sufit z łukowatymi wykończeniami.

1 Komentarz

  • W mojej łazience najwazniejsze jest to, że zmiesciła się pralka – nie musi stać w kuchni 😉 zamontowałem tez stelaz podtynkowy roca, który jest funkcjonalnym rozwiązaniem wizualnie na plus przestrzeni

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *