Urządzanie małej łazienki, czyli jak maksymalnie wykorzystać daną przestrzeń i optycznie ją powiększyć?

Własne cztery kąty to marzenie wielu z nas, które udaje się zrealizować jedynie garstce osób i to niejednokrotnie po wielu latach ciężkiej pracy i wyrzeczeń. Gdy jednak znajdziemy się w grupie szczęśliwców, której uda się nabyć lokum, musimy zastanowić się jak mądrze urządzić nasze gniazdko, aby były nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Co w przypadku, gdy jedno z pomieszczeń ma dość mały metraż i na pierwszy rzut oka wydaje się, że wyposażenie go będzie graniczyło z cudem?
Postanowiliśmy nieco ułatwić wam zadanie, dlatego dziś przedstawimy odpowiedź na pytanie:

Jak urządzić małą łazienkę?

Rozpoczynając jakiekolwiek prace w pomieszczeniach o niewielkim obszarze, musimy przede wszystkim ułożyć odpowiedni plan. Jest to ważne, ponieważ w trakcie remontu często nie możemy już wprowadzić żadnej modyfikacji. Rozrysujmy więc cały obszar, zawierając w nim co, gdzie i jak ma zostać zamontowane, a wszelkie możliwe wątpliwości konsultujmy z zespołem odpowiedzialnym za dokonanie zmian w naszej łazience. Gdy plan jest gotowy i jesteśmy z niego zadowoleni, dajmy profesjonalistom popracować, a sami zajmijmy się szukaniem odpowiednich materiałów.

Lekki twist nie jest zły, czyli wybór płytek

Płytki do małej łazienki to sprawa dosyć prosta. Na pewno warto zainwestować w jasne, odbijające światło flizy, które optycznie powiększą nasze pomieszczenie. Popularne teraz gresy szkliwione, szczególnie te z lekkim efektem połysku, będą tu idealnym wyborem. Ciemne matowe kafelki raczej nie są wskazane, z uwagi na to, że mogą przytłoczyć, i tak już małą, powierzchnię. Kiedy jednak bardzo spodoba nam się jakiś wzór, a jest on utrzymany w ponurej kolorystyce, spróbujmy wkomponować kilka tego typu płytek do całości aranżacji. Nada to naszemu pomieszczeniu nieco charakteru. Jeżeli chodzi o farby, wybierajmy kolory, które nie będą gryzły się z położoną już podłogą, tylko pięknie ją uzupełniały.

Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?

Element niezastąpiony, jeżeli chodzi o optyczne powiększanie przestrzeni, czyli tzw. magiczne zwierciadło. Możemy postawić na kilka mniejszych bądź zamontować jedno ogromne lustro, które obejmie całą ścianę. Tu jest miejsce na odrobinę szaleństwa, zainwestujmy w designerską kolorową ramę o ciekawym wzorze albo postawmy na lustro bez obramowań. Minus? Przy posiadaniu dzieci, zwierciadło szybko może zostać rozbite, więc jeżeli wierzycie w klątwę o 7 latach nieszczęścia, miejcie się na baczności.

Wybór odpowiednich mebli

Sprawa z wyposażeniem małej łazienki może być już nieco trudniejsza. Porozmawiajmy z naszą ekipą, oni doradzą nam, czy lepiej postawić na wannę, czy może wybór prysznica pomoże nam zyskać więcej przestrzeni na dodatkową szafkę bądź toaletkę. Pamiętajmy, że kolory mebli również odgrywają znaczącą rolę. Po zadaniu sobie trudu i wybraniu odpowiednich materiałów do zagospodarowania podłóg oraz pomalowania ścian nie zaprzepaśćmy naszej pracy, stawiając na ciemne, mosiężne szafy. Oczywiście możemy nieco poeksperymentować i kupić np. złotą umywalkę czy też designerską zieloną wannę, jednak uważajmy, aby nie przesadzić. Jeżeli chodzi o funkcjonalność, pomyślmy o wysuwanych blatach, pod którymi możemy ustawić np. pralkę. Na co dzień mogą stać na nim kosmetyki, a gdy zajdzie potrzeba zrobienia prania, wystarczy wysunąć płytę.
Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności oraz ostatecznej finalizacji naszego remontu nie zapomnijmy o gruntownym wysprzątaniu pomieszczenia. Zaopatrzmy się również w symboliczne dodatki tj. kwiaty bądź świece, które dodadzą ciepła oraz uroku całemu pomieszczeniu. Z tak wspaniale urządzonej łazienki aż żal będzie wychodzić!

Add Comment